Przepisy

Chleb mieszany na zakwasie (bochenek)




KULINARNIE

...szybko, łatwo i smacznie...

Chleb mieszany na zakwasie (bochenek)

Print Friendly, PDF & Email

Domowy chleb pachnie jak żaden inny, a domowy chleb na zakwasie pachnie jeszcze piękniej i intensywniej. Mimo iż na jego przygotowanie trzeba kilku godzin, w trakcie których chleb wyrasta, naprawdę warto. Warto też wiedzieć, że pieczenie chleba w domu wcale nie jest takie trudne, jak się początkowo wydaje. Przepis (po moich drobnych modyfikacjach) pochodzi z książeczki Siostry Marii „Kuchenne inspiracje. Pieczywa”. W podanym przepisie nie podaję receptury na zakwas – taką recepturę można znaleźć na stronie w kategorii Inne, TUTAJ.

Składniki na zaczyn:

  • 300g mąki pszennej (typ 750)
  • 1 i 1/2 szklanki letniej wody
  • 10g świeżych drożdży

Składniki na ciasto:

  • 385g mąki pszennej (typ 750)
  • 150g mąki żytniej (typ 720)
  • pół szklanki letniej wody
  • 200g aktywnego zakwasu żytniego (dokarmionego 12-24 godzin wcześniej)
  • 2 płaskie łyżeczki soli

Wykonanie:

1. Składniki na zaczyn dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 2 godziny.

2. Do miski wsypujemy obie mąki, sól, dodajemy zaczyn oraz zakwas i mieszamy. Wyrabiamy ręką, stopniowo i powoli dodając ciepłą wodę. Ciasto powinno być elastyczne i bez problemu odchodzić od rąk. Miskę z ciastem ponownie nakrywamy ściereczką i odstawiamy na kolejne dwie godziny do wyrośnięcia.

3. Ciasto jeszcze raz zagniatamy. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, z ciasta formujemy bochenek, nacinamy ostrym nożem wzdłuż i przekładamy na blachę. Po raz kolejny nakrywamy – tym razem bochenek – ściereczką i odstawiamy na 2 godziny do wyrośnięcia.

4. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza, naparowujemy zraszaczem, wkładamy do niego chleb. Po 10 minutach ponownie naparowujemy i pieczemy jeszcze 35 minut. Upieczony chleb, po postukaniu w niego, wydaje „pusty” dźwięk. Chleb przekładamy na kratkę do ostygnięcia. Taki bochenek przechowujemy w lnianych woreczkach lub pod ściereczkami.

Chleby na zakwasie